Tallennusratkaisut 2011 hankintapäätöksestä valitus markkinaoikeuteen
Hansel Oy teki 3.6.2011 Tallennusratkaisut 2011 –puitejärjestelyyn liittyvän hankintapäätöksen. Nelivuotisen puitejärjestelyn sopimustoimittajiksi valittiin kilpailutuksen perusteella neljä toimittajaa.
Kilpailutuksen perusteella puitejärjestelystä ulos jäänyt toimittaja EMC jätti valituksen markkinaoikeuteen 20.6.2011. Tehdyn valituksen johdosta Hansel Oy ei tässä vaiheessa voi tehdä tallennusratkaisuihin liittyviä sopimuksia.
Hansel Oy:n Levyjärjestelmät 2007 sopimus on jo päättynyt. Mikäli valtionhallinnon asiakkailla on akuutti hankintatarve tallennustuotteista, eikä hankintaan ole suorahankintaperustetta ja hankinnan arvo ylittää kansallisen kynnysarvon, tulee hankinnat kilpailuttaa hankintalain mukaisesti.
Hansel Oy tiedottaa lisää sopimustilanteesta mahdollisimman pian. Tallennustuotteiden hankintaan liittyviä kysymyksiä voi lähettää osoitteeseen teamict@hansel.fi
