Hyppää sisältöön

Kevyet kulkuneuvot 2026 (00720) Puitejärjestely

Kevyet veneet ja trailerit

Kumiveneet ja trailerit

Maastomoottoripyörät

Moottorikelkat

Moottoripyörät A

Moottoripyörät B

Moottoripyörät C

Mönkijät A

Mönkijät B

Mönkijät C

Perävaunut enintään 3,5tn

Ulkolaitamoottorilliset veneet ja trailerit

Vesiskootterit ja trailerit

Yhteishankinnan edut

  • Voit hankkia erilaisia kevyitä kulkuneuvoja erilaisiin hankintatarpeisiisi. Kulkuneuvot voidaan varustella kattavasti tarpeidesi mukaan myös monenlaisin asiakaskohtaisin varusteluin esimerkiksi hälytysajoneuvoiksi. Voit hankkia myös elinkaaripalvelut, kuten huolto- ja korjauspalvelut.
  • Saat käyttöösi kilpailutetun ja luotettavan hankintaratkaisun: monipuoliset, asiakasystävälliset sopimusehdot ja kilpailukykyiset hinnat
  • Kevyet kulkuneuvot 2026 (00720) -puitejärjestelykokonaisuus koostuu 13 puitejärjestelystä, joista jokaiseen valitaan yksi sopimustoimittaja. Tämä takaa selkeän vastuunjaon ja vähäisen hallinnollisen kuormituksen. Tilaat sopimustoimittajalta tuotteet ja palvelut sopimuskaudella ilman erillistä kilpailutusta, mikä säästää merkittävästi aikaa.
  • Hanselin asiantuntijoiden tuki sopimuskauden aikana (esimerkiksi asiakkaan edunvalvonta ja toimittajahallinta).

Mitä voin hankkia?

Tutustu puitejärjestelyjen sisältöihin niiden omilla sivuilla, joille pääset sivun ylälaidassa olevien linkkien kautta.

Haluatko esitellä yhteishankinnan muulle organisaatiollesi? Lataa tästä yhteishankinnan lyhyt esittely (pdf).

Hyödynnä myös leasingpalveluja

Voit hankkia kevyitä kulkuneuvoja sekä ostamalla että hyödyntämällä leasingpalveluja. Jos leasingpalvelut kiinnostavat, suosittelemme tutustumaan leasingpalvelujen puitejärjestelyihin. Liittyminen kuntien, hyvinvointialueiden ja valtion leasingpalvelujen puitejärjestelyihin on käynnissä.

Kevyet kulkuneuvot ja leasingpalvelut.png

Sopimuskausi

Tavoitteenamme on, että Kevyet kulkuneuvot 2026 -puitejärjestelyt ovat niihin liittyneiden asiakkaidemme hyödynnettävissä lokakuussa 2026. Sopimuskausi on alustavasti kaksi vuotta, jonka lisäksi sitä voidaan jatkaa enintään kahden vuoden optiokaudella.

Liity ajoissa

Liity puitejärjestelyihin viimeistään 31.5.2026 sivun oikeasta ylälaidasta. Voit liittyä yhteen, useampaan tai vaikka kaikkiin puitejärjestelyihin. Puitejärjestelyjä voivat hyödyntää vain ennen hankintailmoituksen julkaisua liittyneet asiakkaat. Tee siis liittyminen ajoissa! 

Organisaatiosi voi tehdä hankintoja joko heti, kun yhteishankinta astuu voimaan tai vasta myöhemmin, kun organisaatiosi nykyinen hankintasopimus päättyy.

Liittymisen yhteydessä pyydämme arviota organisaatiosi tulevien hankintojen kokonaisarvosta. Autamme sinua tarvittaessa arvion teossa.

Lähetämme puitejärjestelyyn liittyneille asiakkaille liittymisen jälkeen hankintakyselyn, jossa kysymme tarkempia arvioita tulevan sopimuksen käytöstä. Tarvitsemme tietoja tarjouspyynnön tarkempaa valmistelua varten. Kyselyssä kysymme organisaatiosi hankintatarpeita muutamilla lisäkysymyksillä.

Jos et pääse tekemään liittymistä, otathan yhteyttä asiakaspalvelu@hansel.fi.

Asiakasyhteistyö

Valmistelemme yhteishankintojamme yhteistyössä asiakkaidemme kanssa asiakastyöryhmissä, ja tiivis yhteydenpito ryhmien kanssa jatkuu usein myös sopimuskauden aikana. Järjestämme myös avoimia infotilaisuuksia, joissa esittelemme tarkemmin yhteishankinnan tarjoamia etuja ja sen käyttämistä.

Infotilaisuus asiakkaille

Järjestimme 2.12.2025 asiakasinfon, jossa kerroimme muun muassa yhteishankinnan sisällöstä, aikataulusta ja muista käytännön asioista. Kerroimme myös, kuinka voit hankkia kevyitä kulkuneuvoja leasingrahoituksella. Katso tilaisuuden tallenne alta.

Kirjaudu sisään

Liittyminen

Liity viimeistään 31.05.2026

  • Hyvä tietää
    Puitejärjestelyä voidaan jatkaa enintään kahdella vuodella.

Lisätietoja

Haluan lisätietoja hankinnan etenemisestä.

Vastuullisuus

Kaikki yhteishankintamme on vastuullisuusanalysoitu ja merkitty vastuullisuustunnuksin. Tässä yhteishankinnassa on huomioitu:

Pakotteiden tarkastaminen

Teemme kaikissa yhteishankinnoissa mukana olevista toimittajista pakotetarkastukset.

Yhteystiedot

Kysy lisää asiantuntijoiltamme

Lisätietoja kilpailutuksesta

Oskari Kivinen

Kilpailuttamiskonsultti

kilpailutus@hansel.fi

Lisätietoja hankinnan sisällöstä

Mika Saarinen

Kategoriapäällikkö

mika.saarinen@hansel.fi

Ajankohtaista

Ei ajankohtaisia uutisia tällä hetkellä
Kirjautumalla sisään pääset näkemään myös uutiset ja muun sisällön, jotka on tarkoitettu vain kirjautuneille käyttäjille.