Hyppää sisältöön

Meriliikenteen polttonesteet 2026 (00723) Puitejärjestely

Tervetuloa mukaan meriliikenteen polttonesteiden yhteishankintaan. Voit hankkia hankintalain mukaisesti kilpailutettuja polttonesteitä aluskäyttöön Suomen merialueiden satamiin.

Yhteishankinnan edut

  • Platt’s:n hintadatan hyödyntäminen laskujen tarkistukseen
  • Turvaat organisaatiosi hankintojen lainmukaisuuden
  • Vähennät omasta kilpailutuksesta aiheutuvaa työtä ja kustannuksia
  • Sopimustoimittajan soveltuvuus tarkistettu
  • Hyvät sopimusehdot
  •  Maantieteellisesti hyvin saatavilla olevat palvelut
  • Hanselin asiantuntijoiden tuki sopimuskauden aikana (esimerkiksi asiakkaan edunvalvonta ja toimittajahallinta)

Mitä voin hankkia?

Puitejärjestelyllä voi hankkia kotimaan satamiin meriliikenteen polttoaineiden toimituksia:

  • jäänmurtajille
  • monitoimialuksille
  • muille vastaaville suurille aluksille.

Hankittava polttoaine on MGO DMA, ISO 8217:2024 tai uudemman standardin laatuvaatimukset täyttävä meriliikenteen vähärikkinen polttoöljy sekä mahdollisuuksien mukaan myös sen täysin tai osin uusiutuva versio. Rikkipitoisuus on alle 0,1 %.

Lisäksi toimittajat voivat vapaaehtoisesti toimittaa MDO DMB – Marine diesel oil -polttonestettä sekä sen täysin tai osin uusiutuvaa versiota.

Polttoainetoimitukset pyritään mahdollistamaan ainakin seuraavien kaupunkien satamiin:
Hamina, Loviisa, Helsinki, Hanko, Turku, Naantali, Pori, Uusikaupunki, Rauma, Kaskinen, Vaasa, Kokkola, Raahe, Oulu ja Kemi.

Lisäksi seuraavien kaupunkien satamat pyritään ottamaan mukaan hankintaan, mutta toimitusten aloittamisesta näihin satamiin on sovittava valitun toimittajan kanssa erikseen:
Kotka, Porvoo, Pori ja Tornio.

Minimitoimituserä on alustavasti 18 tuhatta kiloa.

Toimittajalta vaaditaan asiakkaiden käyttöön osoitettua suomenkielistä tukipalvelua, josta asiakkaat voivat tehdä tilauksia sekä saada tuotetukea.

Haluatko esitellä yhteishankinnan muulle organisaatiollesi? Lataa tästä yhteishankinnan lyhyt esittely (pdf).

Sopimuskausi

Tavoitteenamme on, että yhteishankinta on siihen liittyneiden asiakkaiden hyödynnettävissä 1.10.2026.

Liity ajoissa

Liity puitejärjestelyyn viimeistään 31.3.2026 sivun oikeasta ylälaidasta. Puitejärjestelyä voivat hyödyntää vain ennen hankintailmoituksen julkaisua liittyneet asiakkaat. Tee siis liittyminen ajoissa!

Voit alkaa tehdä hankintoja puitejärjestelyn kautta joko heti sopimuskauden alussa tai vasta myöhemmin sopimuskaudella (esimerkiksi organisaatiosi oman voimassa olevan hankintasopimuksen päättymisen jälkeen).

Liittymisen yhteydessä pyydämme arviota tulevien hankintojenne kokonaisarvosta. Tietoa edellytetään nykyisin kaikissa julkisissa hankintailmoituksissa, ja autamme teitä tarvittaessa arvion teossa. 

Lähetämme puitejärjestelyyn liittyneille asiakkaille liittymisen jälkeen hankintakyselyn, jossa kysymme tarkempia arvioita tulevan sopimuksen käytöstä. Tarvitsemme vastauksianne hankintakyselyn osalta tarjouspyynnön tarkempaa valmistelua varten. Hankintakysely lähetetään arviomme mukaan maaliskuussa. Kyselyssä kysymme hankintatarpeitanne muutamilla lisäkysymyksillä liittyen käyttämiinne polttonesteisiin sekä satamiin. 

Jos et pääse tekemään liittymistä, otathan yhteyttä asiakaspalvelu@hansel.fi.

Asiakasyhteistyö

Valmistelemme tätä yhteishankintaa yhteistyössä liittyneiden asiakkaiden kanssa ja tiivis yhteydenpito jatkuu myös sopimuskauden aikana. 

Liittyneenä asiakkaana pääset:

  • kommentoimaan hankinnan asiakirjoja ennen tarjouspyynnön julkaisua
  • kommentoimaan asiakasmateriaaleja 
  • osallistumaan sopimuksen kehittämiseen myös sopimuskaudella.

Jos sinulla tai kollegallasi on tähän soveltuvaa osaamista sekä aikaa esittää toiveita ja näkemyksiä sekä kommentoida materiaaleja, ota yhteys kategoriapäällikkö Pasi Tainioon.

Näet vain osan sisällöstä, koska et ole kirjautunut. Kirjaudu sisään

Ei vielä tunnuksia? Rekisteröidy

Kirjaudu sisään

Liittyminen

Liity viimeistään 31.03.2026

Yhteishankinnan voimassaoloaika
01.10.2026 - 30.09.2028
Asiakkaan hankintasopimusten viimeinen voimassaolopäivä
30.09.2030
Toimintamalli
Yksi toimittaja
Hyvä tietää
Puitejärjestelyä voidaan jatkaa enintään kahdella vuodella.

Lisätietoja

Haluan lisätietoja hankinnan etenemisestä.

Ajankohtaista

Ei ajankohtaisia uutisia tällä hetkellä
Kirjautumalla sisään pääset näkemään myös uutiset ja muun sisällön, jotka on tarkoitettu vain kirjautuneille käyttäjille.

Vastuullisuus

Kaikki yhteishankintamme on vastuullisuusanalysoitu ja merkitty vastuullisuustunnuksin. Tässä yhteishankinnassa on huomioitu:

Pakotteiden tarkastaminen

Teemme kaikissa yhteishankinnoissa mukana olevista toimittajista pakotetarkastukset.

Yhteystiedot

Kysy lisää asiantuntijoiltamme

Lisätietoja kilpailutuksesta

Jutta Paajamaa

Kilpailuttamiskonsultti

kilpailutus@hansel.fi

Lisätietoja hankinnan sisällöstä

Pasi Tainio

Kategoriapäällikkö

pasi.tainio@hansel.fi

Hankinnan vaihe

  1. Esiselvityksessä
  2. Valmistelussa
  3. Kilpailutuksessa
  4. Käynnissä
  5. Päättynyt, asiakaskohtaisesti voimassa