Hyppää sisältöön

Tankkaukset ja lataukset jakeluasemilla 2026 (00855) Puitejärjestely

Tällä puitejärjestelyllä voit hankkia dieseliä, bensiiniä, moottoripolttoöljyä ja muita nestemäisiä liikennepolttoaineita toimittajien palvelu-, automaatti-, express-, vene- sekä ammattiliikenteen asemilta.

Voit myös ladata sähköautosi toimittajan latausverkostossa, jos maksun voi suorittaa toimittajan maksuvälineellä (toimittajan maksuaikakortti tai mobiilisovellus).

Puitejärjestelyn piiriin kuuluvat myös muuta asemilla tarjottavat autoiluun ja pienkoneisiin liittyvät tuotteet ja palvelut, kuten voiteluaineet, lasipesunesteet, urealiuokset, pyyhkijän sulat, polttimot, pienkonebensiini ja autopesut.

Jos organisaatiosi on jo liittynyt Tankkaukset öljy-yhtiöiden korteilla 2024–2026 (2028) -puitejärjestelyyn, jatka nykyisen sopimuksesi käyttöä. Älä siis liity tähän uuteen puitejärjestelyyn.

Yhteishankinnan edut

  • Turvaat organisaatiosi hankintojen lainmukaisuuden
  • Vähennät omasta kilpailutuksesta aiheutuvaa työtä ja kustannuksia
  • Asiakastyöryhmässä voit vaikuttaa hankinnan sisältöön: pääset kommentoimaan hankintamallia ja painotuksia ennen kilpailutusta
  • Kilpailukykyiset hinnat
  • Maantieteellisesti hyvin saatavilla olevat palvelut

Mitä voin hankkia?

Tämän puitejärjestelyn kautta voit hankkia dieseliä, bensiiniä, moottoripolttoöljyä ja muita nestemäisiä liikennepolttoaineita toimittajien palvelu-, automaatti-, express-, vene- sekä ammattiliikenteen asemilta. 

Voit myös ladata sähköautosi toimittajan latausverkostossa, jos maksun voi suorittaa toimittajan maksuvälineellä.

Pyrimme saamaan puitejärjestelyyn mukaan myös muita asemilla tarjottavia autoiluun liittyviä tuotteita ja palveluita, kuten voiteluaineita, lasipesunesteitä, urealiuosta, pyyhkijänsulkia, polttimoita ja autopesuja.

Haluatko esitellä yhteishankinnan muulle organisaatiollesi? Lataa tästä yhteishankinnan lyhyt esittely (pdf).

Sopimuskausi

Tavoitteenamme on, että puitejärjestely on asiakkaidemme hyödynnettävissä 1.1.2026. Aikataulu tarkentuu syksyn aikana.

Arvioimme, että sopimuskausi on 1.1.2026–11.7.2028, eli noin kaksi ja puoli vuotta. Kun liityt puitejärjestelyyn, kysymme organisaatiosi hankintojen ennakoitua kokonaisarvoa. Anna arviosi siis kahden ja puolen vuoden ajalle.

Tarkoituksenamme on myöhemmin yhdistää tämän puitejärjestelyn asiakkaat Tankkaukset öljy-yhtiöiden korteilla 2024–2026 (2028) -puitejärjestelyn asiakkaisiin ja kilpailuttaa uusi, aiempaa isompi kokonaisuus.

Liity ajoissa

Liity puitejärjestelyyn viimeistään 30.9.2025 sivun oikeasta ylälaidasta. Puitejärjestelyä voivat hyödyntää vain ennen hankintailmoituksen julkaisua liittyneet asiakkaat. Tee siis liittyminen ajoissa!

Voit alkaa tehdä hankintoja puitejärjestelyn kautta joko heti sopimuskauden alussa tai vasta myöhemmin sopimuskaudella (esimerkiksi organisaatiosi oman voimassa olevan hankintasopimuksen päättymisen jälkeen).

Liittymisen yhteydessä pyydämme arviota tulevien hankintojenne kokonaisarvosta. Tietoa edellytetään nykyisin kaikissa julkisissa hankintailmoituksissa, ja autamme teitä tarvittaessa arvion teossa.

Lähetämme puitejärjestelyyn liittyneille asiakkaille liittymisen jälkeen hankintakyselyn, jossa kysymme tarkempia arvioita tulevan sopimuksen käytöstä. Tarvitsemme vastauksianne hankintakyselyn osalta tarjouspyynnön tarkempaa valmistelua varten.

Jos et pääse tekemään liittymistä, otathan yhteyttä asiakaspalvelu@hansel.fi.

Näet vain osan sisällöstä, koska et ole kirjautunut. Kirjaudu sisään

Ei vielä tunnuksia? Rekisteröidy

Kirjaudu sisään

Liittyminen

Liity viimeistään 30.09.2025

Sopimuskausi
01.01.2026 - 11.07.2028
Asiakkaan hankintasopimusten viimeinen voimassaolopäivä
11.07.2028
Toimintamalli
Ranking
Hyvä tietää
Tankkaukset 2024–2026 -puitejärjestelyn asiakkaat eivät voi käyttää tätä yhteishankintaa

Lisätietoja

Haluan lisätietoja hankinnan etenemisestä.

Vastuullisuus

Kaikki yhteishankintamme on vastuullisuusanalysoitu ja merkitty vastuullisuustunnuksin. Tässä yhteishankinnassa on huomioitu:

Pakotteiden tarkastaminen

Teemme kaikissa yhteishankinnoissa mukana olevista toimittajista pakotetarkastukset.

Yhteystiedot

Kysy lisää asiantuntijoiltamme

Lisätietoja kilpailutuksesta

Oskari Kivinen

Kilpailuttamiskonsultti

kilpailutus@hansel.fi

Lisätietoja hankinnan sisällöstä

Pasi Tainio

Kategoriapäällikkö

pasi.tainio@hansel.fi

Hankinnan vaihe

  1. Esiselvityksessä
  2. Valmistelussa
  3. Kilpailutuksessa
  4. Käynnissä
  5. Päättynyt, asiakaskohtaisesti voimassa