Murua rinnan alle -kiertue
Kevään 2026 Murua rinnan alle -kiertueemme kokosi yhteen asiantuntijat ja osallistujat pohtimaan ajankohtaisia hankintojen, varautumisen ja vastuullisuuden teemoja elintarvike- ja ateripalveluissa. Kiertuetapahtumat Tampereella, Seinäjoella, Rovaniemellä ja Raisiossa tarjosivat inspiroivia puheenvuoroja, käytännön esimerkkejä sekä vilkasta keskustelua yhteisten haasteiden ja ratkaisujen äärellä. Tapahtumissa käsittelimme erityisesti
- elintarvike-, ateria- ja puhtaanapitopalvelujen yhteishankintoja,
- ravitsemusta, vastuullisuutta ja varautumista julkisissa ruokapalveluissa sekä
- alueellisia näkökulmia ja asiakkaiden tarpeita tulevia kilpailutuksia varten.
Järjestimme kiertueen yhteistyössä Sydänliiton Terveyttä ja toimintakykyä lautasella -hankkeen, Huoltovarmuuskeskuksen Ruokapalvelupoolin sekä maa- ja metsätalousministeriön kanssa.
Jos et tällä kertaa ehtinyt mukaan, palaamme kiertueen aiheisiin marraskuussa webinaarissa. Ilmoittautuminen ja tarkempi ohjelma julkaistaan syksyllä – seuraa viestintäämme!
Kiertueen esitysmateriaalit
Kiertueen esitysmateriaalit löydät alta, nappaa talteen vinkit ja ideat käyttöösi!
- Ajankohtaista elintarvikkeiden ja ateriapalvelujen yhteishankinnoista, Anna Kara ja Milja Virtanen, Hansel (pdf)
- Lähiruokaa Lapista, Merja Ahola, Pohjois-Lapin-Ruoka (pdf)
- Vastuullisuus lautasella -hanke – Sydänmerkki tekee terveellisyydestä näkyvää, Mari Olli, Sydänliitto (pdf)
- Ruokailun CO2-päästöt ja maistuva ruoka – Case: Kouluruokailu Turussa, Juha Lehtola, Weefy (pdf)
- Kestävät valinnat lautaselle – julkisten ruokahankintojen kansalliset tavoitteet, Auli Väänänen, maa- ja metsätalousministeriö (pdf)
- Vinkit varautumiseen, Virpi Kulomaa, Huoltovarmuuskeskuksen Ruokapalvelupooli (pdf)
Elintarviketoimittajia varautumistarpeisiin
Alta löydät linkkejä suomalaisiin yrityksiin, jotka tarjoavat elintarvikkeita ja ateriaratkaisuja varautumiseen ja poikkeustilanteisiin.
- Unlimited Foods: kypsät herneproteiinituotteet
- Kala-Kalle: Jemma-tuotteet
- Feelia: lämpötilavapaat valmisruoat
- Karviaisten tila: Voima-Papu-tuotteet
Lisätietoa ja reseptejä
Miten ruokapalveluissa varaudutaan tulevaan?
Miten ruokapalveluissa varaudutaan tulevaan – ja mitä eri puolilla Suomea tehdään jo nyt? Elintarvike ja Terveys -lehden artikkelissa kategoriapäällikkömme Anna ja Milja avaavat muun muassa: miten terveellisyys ja kestävyys näkyvät ruokapalveluissa, mitä haasteita hankinnoissa on ja miksi varautuminen on noussut keskiöön.