Hyppää sisältöön

Painatus- ja digitointipalvelut 2027 (00740) DPS

Tämän valmistelussa olevan Painatus- ja digitointipalvelut -yhteishankinnan kautta voit hankkia painatus-, tulostus-, kopiointi- ja digitointipalveluita sekä niihin liittyviä tuotteita ja oheispalveluita.

Toimintamallina on dynaaminen hankintajärjestelmä, joka tarjoaa joustavat raamit: voit räätälöidä hankinnan omien tarpeidesi mukaan.

Yhteishankinta on suunnattu kaikille asiakkaillemme.

Tavoitteenamme on, että yhteishankinta on asiakkaidemme hyödynnettävissä 15.2.2027. Jos haluat kilpailuttaa painatus- ja digitointipalveluita nyt, voit hyödyntää nykyistä Painatus- ja digitointipalvelut 2022–2027 -DPS:ää.

Yhteishankinnan edut

  • Asiakastyöryhmässä voit vaikuttaa hankinnan sisältöön: pääset kommentoimaan hankintamallia ja painotuksia
  • Vähennät omasta kilpailutuksesta aiheutuvaa työtä ja kustannuksia
  • Hyvät sopimusehdot, joita on mahdollisuus täsmentää minikilpailutuksessa
  • Kilpailukykyiset hinnat
  • sopimustoimittajien soveltuvuus tarkistettu
  • Hanselin asiantuntijoiden tuki koko DPS:n voimassaolon aikana (esimerkiksi asiakkaan edunvalvonta ja toimittajahallinta sekä kommentoimme minikilpailusi asiakirjat ennen julkaisua)
  • Turvaat organisaatiosi hankintojen lainmukaisuuden

Mitä voin hankkia?

Painatus- ja digitointipalvelut -yhteishankinnan kautta voit hankkia painatus-, tulostus-, kopiointi- ja digitointipalveluita sekä niihin liittyviä tuotteita ja oheispalveluita valtakunnallisesti toimitettuna.

Toimintamallina on dynaaminen hankintajärjestelmä, joka tarjoaa joustavat raamit: voit räätälöidä hankinnan omien tarpeidesi mukaan.

Palveluita ovat muun muassa:

  • painatus-, tulostus- ja kopiointipalvelu
  • digitointipalvelu
  • toimittamiseen ja varastointiin liittyvät palvelut
  • aineistojen suunnittelupalvelu (graafinen suunnittelu)
  • esi- ja jälkikäsittelypalvelut
  • digitaaliset aineistonhallintapalvelut
  • välitysmyyntipalvelu
  • monikanavajulkaisupalvelu
  • muut mahdolliset painatukseen, tulostukseen ja digitointiin liittyvät oheispalvelut.

Palveluihin liittyviä tuotteita ovat muun muassa:

  • painotuotteet
  • tulosteet
  • kopiot
  • digitaaliset tuotteet.

Valitset omiin tarpeisiisi sopivan toimittajan dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisen kilpailutuksen eli minikilpailutuksen avulla.

Haluatko esitellä yhteishankinnan muulle organisaatiollesi? Lataa tästä yhteishankinnan lyhyt esittely (pdf).

Yhteishankinnan voimassaoloaika

Tavoitteenamme on, että yhteishankinta on asiakkaidemme hyödynnettävissä 15.2.2027. Aikataulu tarkentuu syksyn aikana.

Liittyminen kannattaa

Vaikka dynaamisiin hankintajärjestelmiin (DPS) ei ole välttämätöntä liittyä, suosittelemme sitä kuitenkin lämpimästi. Liittymällä DPS:ään sivun oikeasta ylälaidasta, saat tietoa esimerkiksi sopimusta koskevista muutoksista ja muista ajankohtaisista asioista. Jos et pääse tekemään liittymistä, otathan yhteyttä asiakaspalvelu@hansel.fi.

Haluatko toimittajaksi?

Hyväksymme mukaan kaikki soveltuvuusehdot täyttävät toimittajat. Lue, kuinka pääset sopimustoimittajaksi.

Edut toimittajalle

  • Julkinen sektori on mahdollisuuksien maailma – kiinnostaisiko siivu miljardien markkinasta?
  • Sähköiset, määrämuotoiset kilpailutukset ovat helppoja avoimiin kilpailutuksiin verrattuna.
  • Voit tulla mukaan tarjoamaan koko DPS:n keston ajan.

Näet vain osan sisällöstä, koska et ole kirjautunut. Kirjaudu sisään

Ei vielä tunnuksia? Rekisteröidy

Kirjaudu sisään

Liittyminen

Liity viimeistään 15.02.2033

  • Hyvä tietää
    Tavoitteenamme on, että yhteishankinta on asiakkaidemme hyödynnettävissä helmikuussa 2027.

Lisätietoja

Haluan lisätietoja hankinnan etenemisestä.

Vastuullisuus

Kaikki yhteishankintamme on vastuullisuusanalysoitu ja merkitty vastuullisuustunnuksin. Tässä yhteishankinnassa on huomioitu:

Pakotteiden tarkastaminen

Teemme kaikissa yhteishankinnoissa mukana olevista toimittajista pakotetarkastukset.

Yhteystiedot

Kysy lisää asiantuntijoiltamme

Lisätietoja kilpailutuksesta

Ville Hannikainen

Kilpailuttamiskonsultti

kilpailutus@hansel.fi

Lisätietoja hankinnan sisällöstä

Hanna Suono

Kategoriapäällikkö

hanna.suono@hansel.fi

Hankinnan vaihe

  1. Esiselvityksessä
  2. Valmistelussa
  3. Kilpailutuksessa
  4. Käynnissä
  5. Päättynyt, asiakaskohtaisesti voimassa