Du behöver inte ansluta dig till småupphandlingar av sakkunnigtjänster inom cybersäkerhet och dataskydd. När du skickar anbudsbegäran accepterar du villkoren för användning av tjänsten.
Vad kan jag upphandla?
Med den här småupphandlingen kan du köpa sakkunnigtjänster inom cybersäkerhet och dataskydd när upphandlingens värde ligger under det nationella tröskelvärdet. Med hjälp av vår digitala assistent Kisa-apuri kan du till exempel köpa följande tjänster:
Sakkunnigtjänster för cybersäkerhet, till exempel:
- Ledning och strategisk utveckling av digital säkerhet
- Riskhantering, affärskontinuitet och beredskapshantering
- Hantering, utveckling och säkerställande av informationssäkerhet
- Planering, produktion och implementering av cybersäkerhetsstrategin samt utveckling och stöd av aktiviteter i enlighet med lagstiftningen
- Utvärdering, utveckling och implementering av informationsnätverk, molntjänst- och enhetssäkerhet
- Identifiering, bedömning, förberedelser och bekämpning av hot som skapas av framväxande teknologier (t.ex. artificiell intelligens).
- Nulägesundersökningar, skapande av en situationsbild, utbildning, utveckling av processer och rutiner
Sakkunnigtjänster för dataskydd, till exempel:
- Utveckling av verksamhet i enlighet med dataskyddsförordningen och annan dataskyddslagstiftning
- Dokumentering, fullgörande av bevisskyldighet, konsekvensbedömning och utveckling av processer, ansvar och organisation relaterade till dataskydd
- Utveckling och implementering av kryptering av personuppgifter
- Nulägeskartläggningar (till exempel vilka personuppgifter som behandlas, var data är placerad, datas kriticitet, organisation av databehandling), identifiering av utvecklingsbehov
Sakkunnigtjänster för informationshantering, till exempel:
- Uppfyllande datahanteringslagens krav och initiering, planering, organisering, utveckling och stöd av aktiviteter i enlighet med datahanteringslagen
- Skapande, implementering, underhåll, utveckling av informationshanteringsmodellen, inkl. implementering av uppdateringsmodellen och relationsbeskrivningar för processer och informationssystem
- Bedömning av nuläget i förhållande till kraven, bedömning av informationshanteringsmodellen i bruk, underhåll och utveckling, identifiering av utvecklingsåtgärder och till exempel utveckling av databehandling
- Dataskyddsrevisioner, såvida inte revisorn måste vara godkänd av Cybersäkerhetscentret som ett organ för dataskyddsbedömning, i vilket fall upphandlingen kan göras genom Bedömningstjänster från organ för informationssäkerhetsbedömning.
Du kan bara använda småupphandlingen om dina inköp ligger under det nationella tröskelvärdet. Tänk på att upphandlingen inte får delas upp för att undvika tillämpning av lagen om offentlig upphandling. Ta också hänsyn till din organisations riktlinjer för upphandling.
Småupphandlingen är inte en gemensam upphandling. Småupphandlingen Datorer för special bruk 2023 har skapats för att göra det enklare för kunder att konkurrensutsätta sina egna miniupphandlingar. Hansel har gjort bakgrundskontroller av leverantörerna som är deltar i småupphandlingar. Småupphandlingar ska konkurrensutsättas i enlighet med den upphandlande enhetens egna upphandlingsriktlinjer. Att kommentera förfrågningsunderlag för småupphandlingar ingår inte i Hansels tjänster. Nedan hittar du emellertid våra tydliga videoinstruktioner för användningen av Kisa-apuri.
Om din upphandling överstiger det nationella tröskelvärdet är du inte berättigad till en småupphandling, men vi rekommenderar att du läser Sakkunnigtjänster inom cybersäkerhet och dataskydd 2025 (00751).
Avtalsperiod
Småupphandlingen är giltig från 1.10.2025.
Anvisningar för Kisa-apuri
För den här småupphandlingen används Hansels digitala tjänsten Kisa-apuri. I tjänsten kan du lämna en anbudsbegäran, jämföra de anbud som inlämnats och välja en lämplig leverantör. I tjänsten ser du även alla avslutade konkurrensutsättningar.
Leverantörerna kan däremot lätt lämna in sin offert via Kisa-apuri.
Läs mera om småupphandlingstjänsten och kolla instruktionsvideon, som finns endast på finska:
Instruktioner för leverantören
Du ser bara en del av innehållet, eftersom du inte är inloggad. Logga in
Har du ännu inte användarnamn? Registrera dig