Om du planerar att upphandla de här bilarna utrustade med pansarplåt ska du vänligen kontakta kategorichef Mika Saarinen mika.saarinen@hansel.fi så tidigt som möjligt före den interna konkurrensutsättningen för ramavtalet.
Fördelar med gemensam upphandling
Snabbare och enklare konkurrensutsättning och stöd under hela avtalsperioden:
- Hansel har säkerställt leverantörernas lämplighet, bland annat deras finansiella ställning, och förvaltar ramavtalet.
- Hansel har kontrollerat leverantörernas brottsregister för din räkning.
- Du har tillgång till Fordonstjänsten (Ajoneuvopalvelu) som är din kanal för att hitta och upphandla avtalsfordon och som förser dig med produktinformation för planeringen och beredningen av upphandlingar och gör det enkelt för dig att genomföra konkurrensutsättningar inom ramavtalet.
- Hansels sakkunniga stöder dig i den interna konkurrensutsättningen av ramavtalet: vi granskar och kommenterar bland annat materialet för din konkurrensutsättning kostnadsfritt.
- Avtalsvillkoren och priserna är förmånliga för kunden.
- Vid behov får du stöd för leverantörshanteringen under avtalsperioden.
Vad kan jag upphandla?
Genom det här ramavtalet kan du upphandla stora bilar med paketbilschassi. Stora paketbilar är de mest rymliga och mångsidiga fordonen och erbjuder gott om lastutrymme och ett brett utbud av utrustningsalternativ. De är konstruerade för att klara tung användning och tunga laster, vilket gör dem till det perfekta valet för en mängd olika tillämpningar för yrkesbruk och den offentliga sektorn.
Stora paketbilar erbjuder ett enormt utrymme för gods och utrustning. De finns ofta i olika längder och höjder, vilket gör att du kan transportera stora föremål eller stora mängder material. De är fullt anpassningsbara och kan skräddarsys för att möta specifika behov, till exempel genom att de förses med hyllor, arbetsstationer eller specialutrustning.
En mer detaljerad beskrivning av föremålet för upphandlingen får du på fliken Dokument.
Byte av fordon omfattas av ramavtalets interna konkurrensutsättning
I den interna konkurrensutsättningen införs en möjlighet att ta in en begagnad bil som bytesbil. Det här kommer att påverka inköpspriset för den köpta bilen. En konkurrensutsättning får omfatta en bytesbil. Återanskaffningsvärdet får inte överstiga värdet på den bil som ska köpas. Det är inte möjligt att ta in en alternativ bil i en intern konkurrensutsättning om det gäller service-eller finansieringsleasing. Vi berättar hur du inför en bytesbil i ramavtalets interna konkurrensutsättning.
När du köper en bil kan du också köpa följande tjänster:
Tjänster som ingår i bilpriset
- Importkontroll, överlåtelseservice och inspektion vid behov. Bilarna levereras rena och med fulla tankar.
- Registrering av bilen i Transport- och kommunikationsverkets register för kundens räkning utan exra kostnad, om inte annat avtalats mellan kunden och leverantören i samband med beställningen.
- Bilförsäkring, om kunden lämnar uppgifter om bilförsäkringen när bilen beställs. Då försäkrar leverantören bilen enligt de uppgifter som kunden lämnat och enligt Transport- och kommunikationsverket Traficoms anvisningar. Det är alltid kunden som betalar försäkringspremien.
- Bilens instruktionsbok på finska, om det inte har avtalats med kunden att instruktionsboken ska ges på ett annat språk.
- Utbildning för att ta i bruk bilen (ett utbildningstillfälle).
Tjänster mot extra kostnad
- Leverans av bilen till den plats som kunden anger i Finland eller någon annanstans. Leveransvillkoret för bilarna är antingen NOL-leverantörens serviceställe (Finnterms 2001) i Finland eller den TOP-plats som kunden anger (Finnterms 2001).
- Tillgång till reparationshandböcker eller elektroniskt material för kunden i den mån de är allmänt tillgängliga.
- Ytterligare utbildning i bilanvändning för ett antal personer som anges av kunden på en plats som anges av kunden.
- Utrustningstjänster, inklusive planering, inköp av tillbehör, utrustnings- och installationsarbete, dokumentation i samband med ibruktagning av en utrustad bil, tjänster i samband med demontering av utrustning och tjänster i samband med försäljning eller avregistrering av en bil vars utrustning tagits bort.
- Tjänster relaterade till ett service- och/eller underhållsavtal.
Tjänster relaterade till underhållsavtalet
Leverantören ska under avtalstiden tillhandahålla tjänsterna i enlighet med de krav som anges i avsnitt 3.2 ”Tilläggstjänster som är avgiftsbelagda" i punkt 3.2.5.1 "Tjänster relaterade till underhållsavtalet".
- K Auto Oy (Volkswagen): Nej
- Nordic Automotive Services Oy (Renault): Ja
- Gruppen Hedin (Ford): Ja
- Veho Oy Ab (Mercedes-Benz): Ja
Om du planerar att upphandla underhållsavtalstjänster som en del av ditt bilköp rekommenderar vi att du för en marknadsdialog med avtalsleverantörerna innan du inleder din upphandling bland annat om vilka tjänster som ska ingå i underhållsavtalet, körkilometer, bilens användningsprofil och underhållsavtalets längd.
Tjänster som ingår i ett underhållsavtal
Leverantören ska under avtalstiden tillhandahålla tjänsterna i enlighet med de krav som framgår av avsnitt 3.2 "Tilläggstjänster som är avgiftsbelagda", punkt 3.2.5.2 "Tjänster som ska ingå i underhållsavtalet" i förfrågningsunderlaget.
- K Auto Oy (Volkswagen): Nej
- Nordic Automotive Services Oy (Renault): Ja
- Gruppen Hedin (Ford): Ja
- Veho Oy Ab (Mercedes-Benz): Ja
Om du planerar att upphandla underhållsavtalstjänster som en del av ditt bilköp rekommenderar vi att du för en marknadsdialog med avtalsleverantörerna innan du inleder din upphandling bland annat om vilka tjänster som ska ingå i underhållsavtalet, körkilometer, bilens användningsprofil och underhållsavtalets längd.
Serviceställe
Under avtalstiden har leverantören minst ett serviceställe i Finland där kunden kan få produktinformation om bilarna, bekanta sig med leverantörens avtalssortiment och provköra bilarna. Servicestället är öppet minst kl. 10–16 på vardagar. För mer information om serviceställen, vänligen kontakta leverantörens kontaktperson.
- K Auto Oy (Volkswagen): Ja
- Nordic Automotive Services Oy (Renault): Ja
- Gruppen Hedin (Ford): Ja
- Veho Oy Ab (Mercedes-Benz): Ja
Avtalsperiod
Avtalsperioden för den gemensamma upphandlingen är 17.2.2025–16.2.2027. Hansel kan förlänga avtalsperioden med en optionsperiod på upp till två år. Vi informerar dig om optionen tas i bruk senast tre månader före utgången av den nuvarande avtalsperioden.
Ett upphandlingsavtal kan endast ingås under ramavtalets giltighetstid. Upphandlingsavtalet kan gälla längst fram till att ramavtalet upphör. Undantagen gällande avtalstiden finns i avsnitt 6.4 i ramavtalet.
Du ser bara en del av innehållet, eftersom du inte är inloggad. Logga in
Har du ännu inte användarnamn? Registrera dig