Hyppää sisältöön

Sakkunnigtjänster inom cybersäkerhet och dataskydd 2025 (00751) DPS

Den här gemensamma upphandlingen är tillgänglig för alla våra kunder. Om du är leverantör vänligen gå till "Vill du bli leverantör?".

Fördelar med gemensam upphandling

  • Omfattande tjänsteutbud
  • Du får tillgång till pålitliga avtalsleverantörer eftersom det har genomförts en bakgrundskontroll (lämplighetskrav, t.ex. företagets ekonomiska situation och referenser för leverans av liknande tjänster samt uteslutningskriterier).
  • Smidigt leverantörsval med hjälp av en minikonkurrenstsättning:
    • Färdiga modeller
    • Stöd av Hansels sakkunniga
    • Snabbare process 
  • Hansel stöder dig också under avtalsperiden

Läs på fliken Ansvarsfullhet hur ansvarsfullheten har beaktats i den här gemensamma upphandlingen.

Vad kan jag upphandla?

Den här DPS erbjuder sakkunnigtjänster för cybersäkerhet, dataskydd och datahantering.

Sakkunnigtjänster för cybersäkerhet, till exempel:

  • Ledning och strategisk utveckling av digital säkerhet
  • Riskhantering, affärskontinuitet och beredskapshantering
  • Hantering, utveckling och säkerställande av informationssäkerhet
  • Planering, produktion och implementering av cybersäkerhetsstrategin samt utveckling och stöd av aktiviteter i enlighet med lagstiftningen
  • Utvärdering, utveckling och implementering av informationsnätverk, molntjänst- och enhetssäkerhet
  • Identifiering, bedömning, förberedelser och bekämpning av hot som skapas av framväxande teknologier (t.ex. artificiell intelligens).
  • Nulägesundersökningar, skapande av en situationsbild, utbildning, utveckling av processer och rutiner
  • Dataskyddsrevisioner, såvida inte revisorn måste vara godkänd av Cybersäkerhetscentret som ett organ för dataskyddsbedömning, i vilket fall upphandlingen kan göras genom Bedömningstjänster inom bedömningsorgan för informationssäkerhet.

Sakkunnigtjänster för dataskydd, till exempel:

  • Utveckling av verksamhet i enlighet med dataskyddsförordningen och annan dataskyddslagstiftning
  • Dokumentering, fullgörande av bevisskyldighet, konsekvensbedömning och utveckling av processer, ansvar och organisation relaterade till dataskydd
  • Utveckling och implementering av kryptering av personuppgifter
  • Nulägeskartläggningar (till exempel vilka personuppgifter som behandlas, var data är placerad, datas kriticitet, organisation av databehandling), identifiering av utvecklingsbehov

Sakkunnigtjänster för informationshantering, till exempel:

  • Uppfyllande datahanteringslagens krav och initiering, planering, organisering, utveckling och stöd av aktiviteter i enlighet med datahanteringslagen
  • Skapande, implementering, underhåll, utveckling av informationshanteringsmodellen, inkl. implementering av uppdateringsmodellen och relationsbeskrivningar för processer och informationssystem
  • Bedömning av nuläget i förhållande till kraven, bedömning av informationshanteringsmodellen i bruk, underhåll och utveckling, identifiering av utvecklingsåtgärder och till exempel utveckling av databehandling

Vill du presentera den gemensamma upphandlingen för de andra i din organisation? Ladda ner en kort presentation av den gemensamma upphandlingen här (på finska).

Avtalsperiod

Avtalsperioden för den gemensamma upphandlingen är 1.10.2025–30.9.2033.

Det lönar sig att ansluta sig

Även om det inte är obligatoriskt att gå med i det dynamiska upphandlingssystemet (DPS) rekommenderar vi det starkt. Anslut dig till DPS till höger uppe på sidan, du får till exempel information om ändringar i avtalet och andra aktuella frågor. Om du inte kan ansluta dig, vänligen kontakta oss på asiakaspalvelu@hansel.fi.

Kundens upphandlingsavtal

Kundens leveransavtal kan gälla i högst sex år. Om avtalet börjar gälla till exempel den 1 februari 2028 kan det maximalt gälla till och med den 31 januari 2034. Produkterna och tjänsterna som omfattas av upphandlingsavtalet måste levereras under upphandlingsavtalets giltighetstid.

Leverantörernas kontaktinformation

Tjänsteleverantörer som uppfyller kraven godkänns med i den gemensamma upphandlingen under hela tiden som den pågår. En aktuell lista över tjänsteleverantörer finns i det elektroniska anbudssystemet i Cloudia. Information om tjänsteleverantörer uppdateras också på fliken Leverantörer.

Vi rekommenderar en marknadsdialog med leverantörerna innan anbudsbegäran publiceras. Det enklaste sättet att inleda en marknadsdialog är att skicka preliminära anbudshandlingar med bilagor till leverantörerna för kommentarer. 

Du hittar e-postadresserna till redaktörerna för marknadsdialogen i det elektroniska anbudssystemet. Kom ihåg att bemöta leverantörerna på ett icke-diskriminerande och rättvist sätt under marknadsdialogen.

Överenskommelser i den gemensamma upphandlingen

I våra gemensamma upphandlingar har det redan ingåtts ett flertal överenskommelser.

Lämplighetskrav som gäller avtalsleverantören

Avtalsleverantörerna har uppfyllt följande lämplighetskrav:

  1. Registrering i yrkes- och näringslivsregistret
  2. Betalning av skatter och avgifter till pensionsförsäkringar
  3. Finansieringssituationen och den ekonomiska situationen
    • Riskkategori minst 1–3 (4) i riskklassificeringen i Suomen Asiakastieto Oy:s riskmätare:
    • Omsättning på minst 1 000 000 euro
    • Ansvarsförsäkring på minst 1 000 000 euro
  4. Teknisk prestanda och yrkeskompetens
    • Referenskrav

Leverantören har erfarenhet av att tillhandahålla en eller flera tjänster i enlighet med DPS. Leverantören har totalt minst sex referensuppdrag som uppfyller följande krav:

a) Referensuppdrag ska vara inriktade på en eller flera tjänster som omfattas av DPS (sakkunnigtjänster inom cybersäkerhet, dataskydd och informationshantering).

b) Vid referensuppdrag ska leverantören, en medlem av leverantörsgruppen eller en resursenhet som används av leverantören ha agerat som huvudleverantör i ett avtalsförhållande med referenskunden.

c) Den faktiska faktureringen för sakkunnigtjänster i enlighet med DPS för referensuppdrag ska ha varit:

  • för två referensuppdrag, minst 100 000 euro (moms 0 procent) per uppdrag, och
  • för fyra referensuppdrag, minst 50 000 euro (moms 0 procent) per uppdrag.

d) Faktisk fakturering för referensuppdrag ska vara från de senaste tre åren (beräknat från datumet för inlämnande av ansökan om deltagande).

e) Samma kundorganisation (samma organisationsnummer eller motsvarande identifierare) får vara kund i högst två referensuppdrag.

f) Interna uppdrag inom leverantörsföretaget och uppdrag där kunden har varit leverantör, resursenhet eller medlem i koncernen ska inte accepteras som referensuppdrag. 

  1. Kvalitetssäkring
    • Leverantören ska uppfylla minimikraven som fastställts för verksamheten för att säkerställa servicekvaliteten, vilka presenteras i bilagan till anbudsinfordran, ”Kvalitetsledningsförfaranden”.

Leverantörens ansökan har också granskats för att säkerställa att leverantören inte omfattas av något obligatoriskt eller prövningsbaserat uteslutningskriterium.

Detaljerade lämplighetskrav finns i begäran om ansökan.

Prissättning

Priserna bestäms alltid genom intern konkurrensutsättning i DPS. I kundens upphandlingsavtal bestäms hur länge priserna ska vara fasta.

Vill du bli leverantör?

Vi accepterar alla tjänsteleverantörer som uppfyller lämplighetskriterierna. Läs mer om DPS som upphandlingsförfarande.

Du kan skicka in din ansökan om att delta i Sakkunnigtjänster för cybersäkerhet och dataskydds 2025 (00751) -DPS i Hilma.

Du ser bara en del av innehållet, eftersom du inte är inloggad. Logga in

Har du ännu inte användarnamn? Registrera dig

Logga in

Anslutning

Anslut dig senast 30.04.2031

Avtalsperiod
01.10.2025 - 30.04.2031
Verksamhetsmodell
Intern upphandling

Ansvarsfullhet

Alla våra gemensamma upphandlingar går igenom ansvarsfullhetsanalys. Den här upphandlingen har beviljats följande signum:

  • Socialt ansvar
  • Ekonomiskt ansvar

Kontroll av sanktioner

Vi genomför sanktionskontroller på alla leverantörer som deltar i gemensamma upphandlingar.

Kontaktuppgifter

Kontakta våra experter

Ytterligare information om upphandlingen

Jussi Känsälä

Kategorichef

jussi.kansala@hansel.fi

Upphandlingens fas

  1. I förhandsutredningsfasen
  2. Under beredning
  3. I konkurrensutsättningsfasen
  4. Pågående
  5. Avslutat, kundspecifika kontrakt giltiga