Cisternleveranser av flytande bränslen till säkerhetsmyndighet 2023–2025 (2027) Ramavtal
Leveranser av flytande bränslen på beställning
Separat upphandling av flytande bränslen
Leveranser av flytande bränslen för beredskapsövning
Anslutning
-
Efter avtalsperioden för en gemensam upphandling kan ramavtalets giltighetstid förlängas med optionsperioder (se närmare under rubriken ”avtalsperiod”). Ett dynamiskt inköpssystem kan gälla högst till och med den sista giltighetsdagen.
-
Om eventuella optionsperioder tas i bruk i ramavtalet, upphör ramavtalet att gälla senast detta datum. I ett dynamiskt inköpssystem är detta datum alltid samma som sista giltighetsdagen.
-
I vissa gemensamma upphandlingar ingår kunden och avtalsleverantören ett upphandlingsavtal. Detta datum anger till och med vilket datum det aktuella upphandlingsavtalet högst kan gälla.
-
Detta beskriver den gemensamma upphandlingens verksamhetsmodell, det vill säga hur upphandlingar görs inom ramen för den gemensamma upphandlingen. I ett ramavtal är alternativen en leverantör, ranking, hybrid eller lätt konkurrensutsättning. I ett dynamiskt inköpssystem är verksamhetsmodellen alltid intern konkurrensutsättning.
- Bra att veta
- Vi har lagt till utsläppsfaktorer för bränslen för år 2025 på fliken Dokument för att göra er utsläppsrapportering enklare!
Ansvarsfullhet
Alla våra gemensamma upphandlingar går igenom ansvarsfullhetsanalys. Den här upphandlingen har beviljats följande signum:
Kontroll av sanktioner
Vi genomför sanktionskontroller på alla leverantörer som deltar i gemensamma upphandlingar.
Kontaktuppgifter
Kontakta våra experter
Aktuellt
- Inga aktuella nyheter för tillfället
- Genom att logga in får du tillgång till nyheter och annat innehåll som är avsett enbart för inloggade användare.