Dynaamisen hankintajärjestelmän yhteenveto
Nimi
Tietoliikenneverkon laitteet palveluineen 2019–2023
Liity viimeistään
31.01.2023
Sopimuskausi
01.02.2019 - 31.01.2023
Asiakaskohtaisten sopimusten viimeinen voimassaolopäivä
31.01.2027
Toimintamalli
Kevennetty kilpailutus, hankintalaki 1397/2016
Vastuullisuus
Mitä voin hankkia?
Tällä dynaamisella hankintajärjestelmällä voit hankkia tietoliikenneverkon laitteet palveluineen.
Valikoimaan kuuluvat tietoliikenneverkon laitteet, kuten:
- Lähiverkon (LAN JA WLAN) laitteet
- Laajaverkon (WAN) laitteet
- Konesaliverkon laitteet
- Tietoturvalaitteet.
Laitteiden lisäksi voit myös hankkia laitteisiin kiinteästi liittyviä tuotteita, kuten lisätarvikkeita, ohjelmistoja ja niiden käyttöoikeuksia sekä laitteisiin liittyviä palveluita.
Laitteisiin liittyviä palveluja ovat esimerkiksi:
- Verkkokauppa
- Käyttöönottoa tukevat palvelut: puskurivarastopalvelu, asennuspalvelut, vanhan laitteen noutopalvelu ja urakointipalvelu
- Huolto- ja ylläpitopalvelut: ohjelmiston päivitys, tekninen tuki, varalaitepalvelu, vaihtolaitetakuu ja korjausaikapalvelu
- Tietoturvallinen tuhoamispalvelu
- Asiantuntijapalvelut
- Verkonvalvonta- ja hallintapalvelut.
Palvelujen vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarkemmin liitteessä ”Palvelut ja niiden vähimmäisvaatimukset" asiakirjat-välilehdellä. Tarkemmat tiedot DPS:n sisällöstä saat ”Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde ja ehdot” -dokumentista. Asiakirjat-välilehdeltä löydät myös ohjeita ja mallipohjia sisäisen kilpailutuksen toteuttamiseen. Näihin kannattaa tutustua ennen aloitusta.